Kategorie
Napędy do bram

Rodzaje napędów do bram

Decydując się na automatycznie otwieraną i zamykaną bramę, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele opcji i ofert staje przed nami otworem. W kwestii dokładnego wyboru modelu powinniśmy zwrócić się do specjalisty, jednakże warto wcześniej odrobinę rozeznać się w temacie, aby łatwiej na było ostatecznie zdecydować, czego faktycznie potrzebujemy.

Rodzaj bramy

Instalacja konkretnego zestawu otwierającego i zamykającego naszą bramę musi być ściśle powiązana z jej rodzajem. Na rynku istnieje automatyka bram dedykowana wersjom przesuwnym oraz wersjom skrzydłowym, dlatego już na tym etapie trzeba wiedzieć, jaką bramę posiadamy lub zamierzamy nabyć. Niezwykle istotne jest to, ile posiadamy miejsca. Jeśli nasza posesja jest mała, a wjazd dosyć wąski to brama przesuwna będzie zdecydowanie lepsza. Jej zamontowanie również warto powierzyć firmie zajmującej się tym na co dzień. Jeżeli mamy sporej wielkości działkę a wjazd do bramy również posiada całkiem dużą przestrzeń, to warto rozważyć bramę skrzydłową, która gwarantuje designerski wygląd ogrodzenia, równocześnie zachowując wszelkie funkcjonalności, które są potrzebne do wygodnego korzystania z wjazdu. Jeśli posiadamy bramę skrzydłową, na siłownik do bramy będzie w dwóch sztukach, przy każdym skrzydle osobno. Musimy mieć więc na to miejsce.

Napęd do bramy i jego rodzaje

Kiedy już wiemy, jaki rodzaj bramy jest w naszym posiadaniu, możemy przejść do wyboru konkretnego modelu. Jednakże trzeba wiedzieć, że na rynku dostępne są napędy z siłownikami śrubowymi, elektrohydraulicznymi lub podziemne. Czym się między sobą różnią? Napędy śrubowe montowane są w przypadku posiadania bardzo szerokich słupków – bardzo ważne, aby zawiasy montować w odpowiednim miejscu, gdyż błędna instalacja może skutkować niedomykaniem się bramy lub jej niecałkowitym otwarciem. Tego typu napędy będą w stanie udźwignąć bramę do sześciuset kilogramów. Napędy elektrohydrauliczne są polecane do bram otwieranym z dużo większą intensywnością i częstotliwością – często montuje się je na wjeździe do osiedli. Są znacznie wytrzymalsze niż napędy śrubowe. Napędy podziemne natomiast są dla osób, dla których niezwykle ważna jest kwestia estetyki lub dla osób, które nie posiadają na posesji wystarczającej ilości miejsce. Faktem jest, że tego rodzaju siłowniki są praktycznie niewidoczne i warto się nad nimi zastanowić, szczególnie jeśli nie chcemy mieć widocznej automatyki bramy, a chcemy jedynie posiadać możliwość otworzenia jej za pomocą pilota. Nasz komfort jest dla nas kwestią najważniejszą.