Kategorie
Napędy do bram

Napęd do bramy nie działa – przyczyny i naprawa

Napędy bramowe montowane do bram garażowych oraz wjazdowych to bardzo praktyczny dodatek. Automatyka tego typu ułatwia wyjazd i wjazd na posesję i oszczędza sporo czasu. Jednak taki sprzęt także może ulec uszkodzeniu. Co zrobić, gdy napęd nie działa w ogóle?

Brama nie otwiera się i nie zamyka
Jedną z najczęstszych usterek napędów bramowych jest brak reakcji automatyki na próby otwarcia lub zamknięcia bramy. Brama może wtedy pozostawać zamknięta lub otwarta – całkowicie lub częściowo.

Takie problemy dotyczą napędów wielu producentów do różnych typów bram, na przykład bram garażowych segmentowych, uchylnych i rolowanych czy też wjazdowych bram przesuwnych, rozwieranych – jednoskrzydłowych i dwuskrzydłowych.

Jakie są przyczyny takich usterek? Jak powinna odbywać się naprawa napędów do bram, które nie działają?

Napęd bramowy nie działa – przyczyny
Jeśli brama garażowa lub wjazdowa nie otwiera się i nie zamyka, taka usterka może mieć zróżnicowane przyczyny. Wyszukanie powodu problemu pozwala na jego rozwiązanie.

Główne przyczyny niedziałania napędu bramowego:
– rozładowana bateria w pilocie
– przepalanie bezpiecznika w centralce
– awaria anteny
– zabrudzenie fotokomórek
– uszkodzenia przewodów
– brak prądu
– mechaniczne zablokowanie bramy
– uszkodzenie siłownika bramy podczas próby jej awaryjnego otwarcia
– spalenie napędu do bramy przez nieodpowiedni dobór mocy do ciężaru skrzydła bramy
– nieprawidłowy montaż automatyki bramowej

Jak widać, powodów usterki może być bardzo dużo. Kluczowa jest zatem odpowiednia diagnostyka, aby dowiedzieć się, co może być dokładną przyczyną problemu z otwieraniem i zamykaniem bramy.

Automatyka nie otwiera i nie zamyka bramy – naprawa usterki
Najlepiej, aby diagnostykę i naprawę przeprowadził profesjonalny serwis napędów do bram. Firmy tego rodzaju zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają szeroką wiedzę i doświadczenie w dziedzinie napraw bram różnych producentów i typów.

Można również samodzielnie próbować naprawić bramę, na przykład przez oczyszczenie fotokomórki, usunięcie przeszkód blokujących bramę czy przez wymianę baterii w pilocie otwierającym i zamykającym bramę. Bardziej złożone usterki warto przekazać specjalistom, zwłaszcza wtedy, gdy brama jest nadal na gwarancji. Samodzielna ingerencja może spowodować jej utratę.

Podsumowując, gdy brama wjazdowa lub garażowa w ogóle nie działa, w takim przypadku usterka ta może mieć różne przyczyny. Najlepiej wezwać wtedy dobry serwis bramowy, który będzie mógł przeprowadzić diagnostykę i następnie wykonać fachową naprawę.